Jdi na obsah Jdi na menu
 


MŽP připravuje pokračování programu Zelená úsporám pro rok 2013

3. 7. 2012

 Na workshopu sdružení CERPAD to řekl Pavel Nejedlý ze Státního fondu životního prostředí ČR. Program by měl být financován z příjmu z obchodu s emisními povolenkami. Tvůrci programu předpokládají, že by na energetická opatření mohlo být určeno 25 až 55 mld. korun informuje portál TZB-info.

 

Oproti původnímu programu Zelená úsporám bude určitě podpora snížena. Příjmy žádostí se předpokládají formou výzev.

Finanční prostředky budou určeny pro rodinné a bytové domy ve třech okruzích:

  • Novostavby v pasivním standardu
  • Opatření na snížení energetické náročnosti na nízkoenergetický standard
  • Podpora projektu

Tvůrci programu předpokládají jeho spuštění přibližně v polovině roku 2013. Nepočítá se s retrospektivou, tzn., nebude možné žádat zpětně o podporu u již realizovaných opatření před spuštěním programu. Nejedlý prozradil, že program je již v pokročilejší fázi rozpracovanosti, podrobnosti však neuvedl. Určen bude jak pro budovy pro bydlení, tak pro veřejný sektor.

Celý článek si můžete přečíst na portálu TZB-info.cz.

Nová "Zelená úsporám" může přinést 1% růst HDP

Jak vyplývá z makroekonomické analýzy, dobře nastavený program na podporu energeticky úsporných budov může oproti běžným rozpočtovým výdajům znásobit ekonomický růst Česka až šestkrát. Program může naší ekonomice přinést 1% růst HDP. Rozhodnutí má v rukou vláda píše magazín Stavitel.

Podle nové analýzy, kterou zpracoval pro iniciativu Šance pro budovy tým ekonoma a člena NERVu, Miroslava Zámečníka, přinese účinný lék pro českou ekonomiku bez rizika dalšího zadlužování nový program, který by motivoval vlastníky k energeticky úsporným rekonstrukcím. Pokud se dobře nastaví, pak se obdoba „Zelené úsporám“ totiž jednoznačně vyplatí nejen občanům a tuzemským firmám, ale velmi výrazně také státu.

Jak upřesňuje autor analýzy Miroslav Zámečník:„ Pokud stát vynaloží 1 milión korun na energeticky úsporná opatření, lze očekávat kladný dopad na HDP ve výši 2,13 až 3,59 miliónu korun. A to díky vysokému multiplikačnímu faktoru stavebnictví budov a také tzv. finanční páce – tedy podílu soukromého kapitálu, který se nabalí na každou korunu státní investice. Oproti tomu dle statistik běžné státní výdaje ve stejné výši přinesou růst HDP pouze 600 tis. Kč.“

Celý článek si můžete přečíst na webu magazínu Stavitel. O analýze ovšem informovala i Česká televizečasopis E15 nebo portál EurActiv.