Jdi na obsah Jdi na menu
 


Náměstkyně Bízková rezignuje kvůli programu Zelená úsporám

mediafax | Publikováno 2.4.2011 10:02

Náměstkyně ministra životního prostředí a ředitelka sekce pro ekonomiku a politiku životního prostředí Rut Bízková rezignuje na svůj post, uvedl včera server iDnes.cz. Odejít chce kvůli personálním změnám na Státním fondu životního prostředí a stavu programu Zelená úsporám.

 Rut Bízková

Server tvrdí, že Bízková odejde k 5. dubnu. „Ano, je to pravda. Ona sama to potvrdila,“ uvedl pro iDnes.cz důvěryhodný zdroj z ministerstva. Ministerstvo životního prostředí tuto zprávu oficiálně nekomentovalo. „V tuto chvíli o ničem takovém nevíme,“ uvedla v pátek večer mluvčí Michaela Jendeková. Podobně odpověděla i ředitelka odboru vnějších vztahů Ilona Chalupská.

Další zdroj z ministerstva pro server uvedl, že rezignace Bízkové může souviset s vyvozením odpovědnosti za dlouhodobě podceňovaný projekt Zelená úsporám.

„Ministr Tomáš Chalupa připravuje zásadní opatření pro nápravu vzniklých škod způsobených jeho předchůdci. A paní Bízková v tomto zúčtování hraje významnou roli, neboť je za projekt Zelená úsporám odpovědná,“ uvedl zdroj.

Chalupa: Program Zelená úsporám je manažersky nezvládnutý

čtk | Publikováno 21.1.2011 18:43

Nový ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) označil situaci v programu zateplování domů Zelená úsporám za vážnou. Vedení Státního fondu životního prostředí (SFŽP) podle něho zřejmě program manažersky nezvládlo od samého začátku. Chalupa se prý bude snažit o to, aby zhruba 19 miliard korun bylo rozděleno žadatelům o dotaci spravedlivě a rychle.

 Nový ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) označil situaci v programu zateplování domů Zelená úsporám za vážnou. Vedení Státního fondu životního prostředí (SFŽP) podle něho zřejmě program manažersky nezvládlo od samého začátku. Chalupa se prý bude snažit o to, aby zhruba 19 miliard korun bylo rozděleno žadatelům o dotaci spravedlivě a rychle.

„Mám zásadní pochybnosti o manažerském zvládnutí projektu ze strany vedení SFŽP, a to od samého spuštění,“ uvedl Chalupa. Auditoři by podle něho měli dát odpověď na otázky, které se týkají právních souvislostí programu, jeho fungování a manažerské odpovědnosti i administrativních postupů a kontroly.

Ministerstvo životního prostředí a SFŽP čelí kritice ze strany zájemců o podporu, kterým se nelíbí zdlouhavé vyřizování žádostí. Aby bylo možné uspokojit všechny oprávněné žadatele o dotace, uvažuje ministerstvo o snížení dotace v řádu několika procentních bodů. Nyní vede jednání s kupci emisních kreditů, aby mohla průměrná výše podpory pohybující se mezi 60 až 65 procent o něco klesnout.

„Mým cílem je nalézt takové řešení, aby připravené finanční prostředky ve výši zhruba 19 miliard korun byly jasným, srozumitelným a spravedlivým způsobem co nejrychleji poskytnuty žadatelům, kteří splnili všechny podmínky pro přijetí žádosti,“ zdůraznil Chalupa. Vyřizování podaných žádostí dál pokračuje, dodal.

Do programu dosud přišlo asi 75 tisíc žádostí, z toho je 37 tisíc žádostí schváleno. Loni šly z programu na zateplování domů asi dvě miliardy korun a předloni 3,3 milionu korun.

Program Zelená úsporám začal předloni v dubnu a je určen na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie v obytných domech. Financován je z prodeje emisních kreditů, ministerstvo tímto způsobem dosud získalo 19,6 miliardy korun.

Program Zelená úsporám pro letošek končí

čtk | Publikováno 7.2.2011 10:29 | aktualizováno 7.2.2011 11:33

Program Zelená úsporám na zateplování domů a výměnu starých kotlů na uhlí za ekologické vytápění zůstane pro letošní rok novým žádostem uzavřen. S odvoláním na důvěryhodný zdroj ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP), který program administruje, to dnes napsal server Aktuálně.cz. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dnes uvedlo, že informace o uzavření programu jsou v současné době předčasné.

MŽP příjem žádostí o dotaci pozastavilo loni v říjnu. Původně plánovalo, že tato přestávka potrvá do konce ledna. Podle serveru ale zatím není jasné, zda program bude obnoven alespoň v příštím roce. „Nedovedu si představit, že bych v tuto chvíli otevřel nabírání dalších žádostí, nemám ani na stoprocentní krytí těch stávajících,“ řekl serveru ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

V dnešním prohlášení MŽP uvedlo, že informace o uzavření programu jsou nyní předčasné. „Nejdřív musíme vyřídit žádosti, které již byly podány a na které jsou peníze. Neumím v tuto chvíli říct, jaká konkrétní suma to je, protože stále není několik tisíc žádostí vyhodnoceno. Teprve potom budeme vědět, kolik reální deficit je,“ upřesnil Chalupa.

Podle mluvčí MŽP Michaely Jendekové vyhodnotí ministerstvo zbytek podaných žádostí během následujících tří až čtyř týdnů. „Teprve poté bude možné určit, zda dojde ke krácení dotace a pokud ano, tak o kolik,“ uvedla Jendeková.

Bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS), který kvůli korupční aféře kolem SFŽP rezignoval, v polovině prosince serveru potvrdil, že v SFŽP chybí až pět miliard korun na zaplacení všech žádostí, které byly v programu podány.

MŽP nyní připouští, že částka může být mnohem vyšší. Zdroj Aktuálně.cz z fondu odhadl, že v rozpočtu programu bude chybět sedm až osm miliard korun. Jedná se o rozdíl mezi skutečnými prostředky, které stát na program má a poptávkou.

Server píše, že MŽP má na účtu České národní banky přibližně 19 miliard korun, další půlmiliardu může získat z prodeje dalšího balíku emisních povolenek. Úředníci SFŽP na konci ledna sečetli všechny podané žádosti. V polovině února zasedne rada SFŽP, které fond předloží konečná čísla. MŽP je chce zveřejnit v průběhu března.

V programu Zelená úsporám je nyní evidováno přibližně 75 tisíc majitelů domů. Naposledy fond schválil v září a v listopadu na 20 tisíc žádostí za 5,7 miliard korun. Tyto žádosti fond vyplatí ještě v původní výši, napsal Aktuálně.cz.

Program Zelená úsporám byl zahájen v dubnu 2009 a je určen na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie v obytných domech. Podpora se poskytuje formou nenárokové dotace. Program je financován z příjmů z prodeje emisních jednotek, které byly dosud prodány ve smluvní ceně 19,6 miliardy korun.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář