Jdi na obsah Jdi na menu
 


Program Zelená úsporám už se znovu neotevře

čtk | Publikováno 5.4.2011 17:56

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) už se program Zelené úsporám na zateplování budov znovu otevřít nechystá. V rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že by to byl ve chvíli, kdy se nedostává peněz na už přijaté žádosti, čirý populismus. O dalším postupu při vyřizování žádostí chce rozhodnout příští týden, až ministerstvo obdrží analýzu časové řady přijímání loňských žádostí. Program disponuje 19,6 miliardy korun, při sečtení všech požadavků několik miliard schází.

Zatím nebylo vyplaceno 42 tisíc z 80 tisíc žádostí. Přijímání žádostí ministerstvo uzavřelo v listopadu, podle některých kritiků čekalo do senátních voleb, aby nepokazilo pověst politiků vládních stran. Chalupa uvedl, že bude hledat takovou cestu, aby se dostalo na všechny už přijaté žádosti a aby se výše dotací blížila co možná nejvíc už vyplaceným podporám. Jak přesně bude postupovat, rozhodne až příští týden. Existují podle něj tři možnosti od krácení výše dotací, přes vyplácení podpory podle data podání žádostí až k posuzování kvality zpracování dokumentace.

Program disponuje penězi z prodeje emisních kreditů. Podle ministra lze ještě počítat s mírným navýšením zisku, doba velkých obchodů už je ale pryč. Neví se ani, jak bude největší kupec kreditů - Japonsko postupovat v obchodu s emisemi po katastrofickém zemětřesení v zemi, uvedl. Všechny peníze z programu Chalupa chce vyplatit, nějaké by podle něj mohly i přibýt díky kontrolám, které odhalí chyby v dotovaných projektech. V takových případech budou muset domácnosti podporu vrátit.

Důvodem odchodu Bízkové mohou být i personální změny na Státním fondu životního prostředí. Ředitelka Radka Bučilová odvolala šéfa programu Zelená úsporám Martina Čecha a ekonomickou náměstkyni Andreu Kopeckou. Na její post bez vědomí Bízkové a bez výběrového řízení jmenovala Theodora Bernta. Náměstkyně se o změnách prý dozvěděla až minulý týden na jednání řídícího výboru Operačního fondu Životní prostředí.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář