Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zelená úsporám vyplatí soukromé žadatele, veřejné budovy ale mají stop

21. 4. 2011

Publikováno 20.4.2011 16:06 | aktualizováno 20.4.2011 17:07

Státní fond životního prostředí (SFŽP) vyplatí všechny žadatele o dotace z programu Zelená úsporám, kteří poslali řádně vyplněnou žádost. U neúplných žádostí budou lidé vyzváni k opravě, ale dostane se již jen na některé z nich. Dotování žádostí z veřejného sektoru se pak kvůli snaze ušetřit zastaví úplně. Oznámil to ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Vedení fondu dostalo za úkol zmapovat počet žádostí a zrevidovat jejich řádné vyplnění. Dosud se v programu pohybuje 79 093 žádostí a nyní je jich schváleno celkem 37 477. Dalších 24 717 žádostí je úplných a před schválením. Tyto dvě skupiny žádostí jsou v pořádku a budou proplaceny, slíbil Chalupa.

Celkem 16 612 žádostí je však nesprávně vyplněných a potřebují doplnit. U těch budou žadatelé vyzváni během dvou týdnů dopisem k doplnění, na opravu budou mít 60 dnů. Pokud žadatelé nebudou na tuto výzvu reagovat, jejich žádost se již řešit nebude. „Přednostně budeme vyřizovat žádosti, které došly opravené nejrychleji,“ řekl Chalupa s tím, že uspokojeno tak bude zhruba jen několik stovek s těchto doplněných žádostí.

Fond musí ušetřit osm miliard korun

V současné době chybí v programu téměř osm miliard korun. A jako hlavní nástroj, jak ušetřit, se ministerstvo rozhodlo zcela zastavit dotace v segmentu veřejných budov. Podle Chalupy mají ale města a obce další možnosti, jak žádat o příspěvky. Jedním z nich je například Operační program Životní prostředí.

 

Podle předběžných odhadů tak získá fond na vyrovnání záporné osmimiliardové bilance příjmy ve výši 7,5 miliardy korun. Ty půjdou na postupné proplácení opravených žádostí. Zbývající částku půl milionů korun bude fond dále hledat.

Projekt nemine hloubková kontrola a změny ve vedení

Současně s řešením uvedených problémů, rozbíhá SFŽP důslednou kontrolu projektů v programu Zelená úsporám. „Máme informace o tom, že ne vždy bylo postupováno při realizaci v souladu se smluvními podmínkami. Pokud najdeme neoprávněně čerpané prostředky, budou žadatelé či zhotovitelé důsledně postihováni. Neoprávněně čerpané či požadované finanční prostředky nebudou vypláceny nebo zpětně vymáhány,“ doplňuje Chalupa.

Ministr také sdělil, že do tří měsíců vypíše výběrové řízení na ředitele SFŽP a očekává od něj jasnou a dlouhodobou koncepci celé organizace.

Autor článku: Kristina Blümelová

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář