Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kotle a přestavby

Specializujeme se na dodávku a montáž vysoce účinných, zejména automatických kotlů na uhlí a biomasu.

V současné době výrazně roste poptávka po kotlích s vysokou účinností a vysokým uživatelským standardem, které umožňují výrazně snížit interval přikládání i spotřebu paliva. Dalším častým požadavkem na kotle je ekologičnost spalování. V posledních měsících či letech je tento parametr vyzdvihován hlavně v souvislosti s programem Zelená úsporám, který přinesl možnost získat zpětně dotaci na celou hodnotu ekologického kotle. Tento program je nyní sice pozastaven, do budoucna se však počítá s jeho obnovou (více informací naleznete v rubrice Zelená úsporám).

Uvažujete-li o pořízení nového kotle, je asi nejdůležitějším kritériem pro jeho výběr vysoká účinnost (zaručí nízkou spotřebu) a druh paliva. Každý zákazník má jiné možnosti a jiné zdroje. Kdo má snadný přístup k levnému kusovému dřevu a dřevnímu odpadu (truhláři, lesníci apod.) volí kotel, který je pro toto palivo ideální. Kdo má přístup k biomase (zemědělci apod.) zajímá se o řešení, které bude nejlevnější právě pro jeho typ paliva (např. peletky). Pokud zákazník nemá možnost získat výhodně biomasu, je častým řešením kotel na uhlí.

Do budoucna se všech domů dotkne povinnost měřit hladinu emisí pouštěných do vzduchu komínem. Pokud tedy uvažujete o změně kotle, dbejte na to, aby  splňoval předepsané normy co se emisí a účinnosti týče.


Velmi oblíbené jsou vysoce účinné kotle od českého výrobce, společnosti Agromechanika Lhenice. Nejžádanějšími produkty jsou kotle řady:

  • AM  Licotherm - automatický kotel na uhlí a peletky nebo dokonce i na dřevní štěpky, obilí a kusové dřevo,
  • AM Energo - vysoce účinný dřevozplynující kotel na kusové dřevo s ručním přikládáním.

Pokud si však vyberete jakýkoli jiný kotel, jsme schopni posoudit jeho vhodnost či doporučit možný ekvivalent.


Máte doma zánovní litinový kotel na tuhá paliva a nelíbí se Vám, že musíte každou chvilku přikládat?

Ideálním řešením je přestavba Vašeho stávajícího kotle na automat. Přibude Vám násypka, šnekový dopravník a nový hořák. Přestavbou navíc ušetříte náklady na koupi zbrusu nového automatického kotle.


Pořídili jste si automatický kotel, ale spotřeba paliva neklesla podle Vašich představ?

Mnoho zákazníků si po změně způsobu vytápění užívá komfortu a vytápí prostory svého domu na vyšší teplotu a podstatně déle, než byli původně zvyklí. Musí proto počítat s tím, že v tomto případě nebude úspora tak vysoká.

Současně s rekonstrukcí kotelny doporučujeme zákazníkům, aby si pořídili kombinovaný ohřívač TUV (boiler) a ušetřili tak za ohřev vody. S tímto krokem často roste i spotřeba teplé vody. Proč by si měla pračka nebo myčka dohřívat vodu sama a spotřebovávat více energie, když kotel v době útlumu (regulace hlásí, že je dům natopen) vyrobí dostatek teplé vody levněji, než elektrický ohřívač. V tomto případě musíte při výpočtech úspory nákladů na vytápění počítat i s tím, že kotlem nahrazujete spotřebu boileru v průběhu topné sezóny.

Pokud tedy porovnáváte spotřebu paliva u starého a nového kotle, pokuste se odhadnou, kolik byste protopili v původním kotli, kdybyste natápěli dům a ohřívali vodu jako po instalaci kotle nového.


 Jak probíhá přestavba kotle?

Podívejte se na video, které jsme natočili ve spolupráci s výrobcem přstavbových sad, fimrou KOVARSON:

 

Rubriky

Příspěvky

Revize kotlů na tuhá paliva

24. 1. 2017

Provádíme povinné revize - kontroly kotlů podle zákona 201/2012 Sb. §17 odst. 1, písm. h), a to zejména od výrobců Agromechanika Lhenice a Kovarson.

Cena revize je 1.000 Kč vč. DPH a zahrnuje vystavení protokolu dle zákona 201/2012 Sb.

 

Přestavbový balíček pro kotel VIADRUS U22

17. 12. 2014

Po přestavbě kotle a instalaci přestavbového balíčku odborně způsobilou osobou vzniká kotel řady PANTHER nebo PANTHER P, který splňuje 4. emisní třídu dle normy ČSN EN 303-5.

 

Pokuty za kotel, který otravuje vzduch sousedům

21. 11. 2014

Domácnosti už nebudou smět používat kotel na uhlí nebo dřevo s nejvyššími emisemi. Pokutu až 50 tisíc korun můžete dostat i za zakázané palivo, především odpady.

Pokuta až 20 tisíc korun hrozí od roku 2017 domácnostem, které nebudou mít revizi svého kotle, kamen nebo krbu na uhlí či dřevo. Revizi musí provést nejpozději do konce roku 2016 a na vyžádání ji případně předložit obecnímu úřadu. Revize bude povinná každé dva roky.

Až 50 tisíc korun pak budou muset od 1. září 2022 zaplatit domácnosti, u nichž revize ukáže, že jejich kotel nesplňuje alespoň parametry třetí emisní třídy.

 

Výhřevnost u mokrého paliva

23. 9. 2014

Topit tuhá paliva v automatických kotlích je stále atraktivnější. Obsluha je minimální a náklady jsou nižší než vytápění plynem nebo elektřinou. Většina uživatelů si však neuvědomuje, že mokré palivo má významnou sníženou výhřevnost, jeho spalování je problematické (špatně hoří), kotle se zanáší a kondenzuje v nich často voda.

Doporučit lze následující: kupujte palivo s předstihem a nechte ho vyschnout. Tzn. uhlí kupujte v létě a dřevo před spálením uskladněte pod střechou cca na dva roky.

 

Připravte se na topnou sezónu na poslední chvíli

23. 9. 2014

Každý rok nás tepelná pohoda stojí velkou část rodinného rozpočtu. Je to tak jednoduché. Otočíme kohoutkem u radiátoru a za okamžik je v pokoji příjemné teplo. To samozřejmě není zadarmo. Každý rok nás tepelná pohoda stojí velkou část rodinného rozpočtu.

Co odpovíte, až se zima zeptá, co jste dělali v létě? Zateplovali jste, opravovali, renovovali, nebo lenošili na zahradě? Připravili jste si dostatek topiva, nebo budete dřevo a uhlí nakupovat na poslední chvíli? Pokud jste letní čas promarnili, podívejte se na několik tipů, jak se připravit na topnou sezónu na poslední chvíli.

 

Kotel "na firmu"

10. 7. 2014

 Jste podnikatel, plánujete si pořídit kotel a chcete ušetřit na DPH? Víte, že se pak kotel stává majetkem firmy a vy ho musíte odepisovat?

 

Ocelový nebo litinový automatický kotel

17. 2. 2014

Chcete si pořídit automatický kotel na tuhá paliva a rozhodujete se, zda je lepší litinový nebo ocelový. Jeden z předních konstruktérů těchto kotlů v ČR se zamyslel nad tímto tématem. Jeho závěry si můžete přečíst sami.

 

Emisní třídy kotlů na tuhá paliva – změny legislativy v budoucnu

27. 1. 2014

Rozhodujete se o budoucí koupi kotle na tuhá paliva? Nejste si jisti, jakou emistní třídu bude muset v budoucnu Váš kotel splňovat? V následujícím článku jsou shrnuty povinnosti provozovatelů kotlů na tuhá paliva i termíny, do kdy bude možné kotle v jednotlivých emistních třídách využívat.

 

Jaký zdroj vytápění je nejvýhodnější?

11. 3. 2013

Stavíte nový dům nebo rekonstruujete stávající a rozhodujete se, který zdroj vytápění zvolíte. Zkuste si pohrát s přednastavenou kalkulačkou.

 

Revize komína - co je nutné

28. 1. 2013

 Závadou topidel (kotlů, krbů apod.) a komínů každoročně vzniknou stovky požárů a dojde při nich k mnoha úmrtím. Přesto lidé chtějí ušetřit a nerevidují své komíny tak často, jak je potřeba.