Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jaký zdroj vytápění je nejvýhodnější?

11. 3. 2013

Veřejně dostupná kalkulačka Vám pomůže odhadnout, kolik Vás bude ročně stát konktrétní zdroj vytápění. Přednastaveny jsou i orientančí výše investice do zvoleného zdroje vytápění.

Kalkulačka

Pokud nechcete zadávat konktérní údaje o Vašem domě, využijte orientačních výpočtů, které porovnávají výpočty nákladů na vytápění a ohřev teplé vody v budovách.

Porovnání nákladů na vytápění a TUV

Oba výpočtové nástroje uvažují s průměrnými hodnotamy a nezohledňují vývoj cen energií ani topiv.

Při odhadování návratnosti investice uvažujte i s možností zapojení FV panelů, které Vám podstatně sníží náklady na elektrickou energii.

Rozhodnete-li se pro vytápění tuhými palivy (dřevo, pelety, uhlí, obilí apod.), zvažte, jak je pro Vás zvolené topivo dostupné a kolik dodatečné práce je spojeno s jeho získáním. Důležitým kritériem by také mělo být vhodné skladovací místo a náročnost přesunu topiva ze skladu do kotle.

Tradičně nejlevněji vychází topení dřevem. Pokud při své práci produkujete dřevní odpad, který vystačí na vytápění Vašeho domu, je tento zdroj ideální. Pokud ale počítáte s tím, že budete jezdit kácet stromy, uvažujte i s časovou náročností a nutností pomoci dalších osob na kácení, řezání, štípání či uskladnění dřeva).