Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kotel "na firmu"

10. 7. 2014

Automatický kotel není zrovna levná záležitost. Z hlediska účetnictví je jeho pořízovací hodnota vždy nad 40 tis. Kč a doba použitelnosti z logiky věci delší než 1 rok. Jedná se tedy o dlouhodobý hmotný majetek, který musíte několik let odepisovat (nemůžete si ho tedy odečíst z daní celý v roce, ve kterém jste ho koupili).

Pokud si od nás necháte namontovat kotel tzv. "na firmu", pak Vám jako plátci DPH vystavíme fakturu bez DPH (díky přenesené daňové povinnosti). Nebudete tak muset platit nezanedbatelnou částku za DPH. Má to ale háček. Na svém přiznání k dani z přidané hodnoty musíte uvést, že jste jako odběratel v rámci přenesené daňové povinnosti uhradili určitou částku za stavební práce. Pokud ve svém majetku nemáte žádnou budovu, upozorníte tak na sebe finanční úřad.

Kotel (nebo cokoli jiného) budete muset vložit do majetku své firmy (ať jste živnostník nebo s.r.o.) a začít ho odepisovat.

Ještě větši komplikace nastanou, pokud kotlem budete vytápět nejen svoji provozovnu, ale i prostory pro bydlení. V tomto případě budete muset určit (a před FÚ obhájit), z kolika procent používáte kotel pro vytápění Vaší provozovny a z kolika procent pro osobní účely. Do majetku firmy pak vložíte jen hodnotu kotle sníženou o tolik procent, o kolik kotel využíváte k soukromým účelům. Z hlediska DPH musíte celou částku dodanit a zpět si z DPH můžete odečíst jen část (přesněji tolik procent z celkového DPH z kolika používáte kotel pro podnikání).

Můžete samozřejmě zvolit cestu "nejmenšího odporu" ale největšího rizika, nechat si napsat fakturu bez DPH, kotel do firmy nedávat a DPH nedoplácet. Pokud na Vás v následujících 5 letech nepřijde kontrola z FÚ pravděpodobně se Vám nic nestane. Pokud ale kontrola přijde, připravte se na tučnou pokutu.