Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kotle na tuhá paliva

 

Specializujeme se na dodávku a montáž vysoce účinných, zejména automatických kotlů na uhlí a biomasu.

V současné době výrazně roste poptávka po kotlích s vysokou účinností a vysokým uživatelským standardem, které umožňují výrazně snížit interval přikládání i spotřebu paliva. Dalším častým požadavkem na kotle je ekologičnost spalování. V posledních měsících či letech je tento parametr vyzdvihován hlavně v souvislosti s programem Zelená úsporám, který přinesl možnost získat zpětně dotaci na celou hodnotu ekologického kotle. V srpnu 2013 by měla být spuštěna nová výzva v programu Nová zelená úsporám, která umožní výměnu kotle v zateplených domech (více informací naleznete v rubrice Zelená úsporám).

Uvažujete-li o pořízení nového kotle, je asi nejdůležitějším kritériem pro jeho výběr vysoká účinnost (zaručí nízkou spotřebu) a druh paliva. Každý zákazník má jiné možnosti a jiné zdroje. Kdo má snadný přístup k levnému kusovému dřevu a dřevnímu odpadu (truhláři, lesníci apod.) volí kotel, který je pro toto palivo ideální. Kdo má přístup k biomase (zemědělci apod.) zajímá se o řešení, které bude nejlevnější právě pro jeho typ paliva (např. peletky). Pokud zákazník nemá možnost získat výhodně biomasu, je častým řešením kotel na uhlí.

Do budoucna se všech domů dotkne povinnost měřit hladinu emisí pouštěných do vzduchu komínem. Pokud tedy uvažujete o změně kotle, dbejte na to, aby  splňoval předepsané normy co se emisí a účinnosti týče.

Velmi oblíbené jsou vysoce účinné kotle od českého výrobce, společnostiAgromechanika Lhenice. Nejžádanějšími produkty jsou kotle řady:

  • AM  Licotherm automatický kotel na uhlí a peletky nebo dokonce i na dřevní štěpky, obilí a kusové dřevo,
  • AM Energo vysoce účinný dřevozplynující kotel na kusové dřevo s ručním přikládáním.

Pokud si však vyberete jakýkoli jiný kotel, jsme schopni posoudit jeho vhodnost či doporučit možný ekvivalent a Vámi preferovaný kotel namontovat.

 

Rubriky

Příspěvky

Výhřevnost u mokrého paliva

23. 9. 2014

Topit tuhá paliva v automatických kotlích je stále atraktivnější. Obsluha je minimální a náklady jsou nižší než vytápění plynem nebo elektřinou. Většina uživatelů si však neuvědomuje, že mokré palivo má významnou sníženou výhřevnost, jeho spalování je problematické (špatně hoří), kotle se zanáší a kondenzuje v nich často voda.

Doporučit lze následující: kupujte palivo s předstihem a nechte ho vyschnout. Tzn. uhlí kupujte v létě a dřevo před spálením uskladněte pod střechou cca na dva roky.

 

Ocelový nebo litinový automatický kotel

17. 2. 2014

Chcete si pořídit automatický kotel na tuhá paliva a rozhodujete se, zda je lepší litinový nebo ocelový. Jeden z předních konstruktérů těchto kotlů v ČR se zamyslel nad tímto tématem. Jeho závěry si můžete přečíst sami.