Jdi na obsah Jdi na menu
 


Automatizace stávajících kotlů

24. 10. 2011

Chcete mít doma automatický kotel? Nechcete chodit přikládat každé 4 hodiny? Nebaví Vás každoroční chystání dřeva a máte doma stávající litinový nebo plechový kotel? Máme pro Vás řešení, jak přestavit kotel tak, aby jste jej mohli dále využívat na to na co byl určen + jej budete mít plně automatizovaný díky patentovanému podavači s hořákem a řídící jednotkou za čtvrtinovou cenu nového automatického kotle. Navíc si můžete vybrat ze 3 druhů hořáků a  nejste závislí na druhu paliva, protože tyto hořáky dokáží spalovat všechny druhy materiálů do granulace 30mm (uhlí ořech 2, černý hrášek, dřevěné pelety, agromateriálové pelety, štěpku, obilí, piliny, hobliny,....)

 

  Univerzální hořák 25kW 

Univerzální hořák 27kW a 38-60kW

 

Retortový hořák 12-25kW, 38-50kW, 60-90kW, 100-150kW

Přestavba kotle se dá provést dvěma způsoby. Jeden způsob je vložení pece podavače dvířkama, pokud to umožňují rozměry, ale tento způsob je nevýhodný z důvodu toho, že se kotel zastaví z přední části a tudíž jej můžete využívat jen jako automat, musí se poté řešit umístěním podavače na kolečka, aby jste jej mohli kdykoliv oddělat.

 

Druhý a lepší způsob přestavby spočívá v tom, že se kotel zvedne o pár centimetrů nahoru, položí se na podstavec nebo na stojny a hořák se připojí z boku kotle (buď z leva nebo z prava) tak, že nebrání přístupnosti ke stávajícímu kotli. Podstavec musí být utěsněn a zaizolován tak, aby přes něj neutíkalo teplo. Do dna stávajícího kotle se vyřeže díra pro pec hořáku a topení bude probíhat pod samotným roštěm. Teplý vzduch stoupající od přírody směrem nahoru tudíž projde celým kotlem. Velkou výhodou zůstává možnost topení tuhým palivem i nadále a možnost přepínání na automat.

 

 
 

 

Podavače jsou řízeny elektronickou jednotkou, která má 4 teplotní čidla. Jedno teplotní čidlo je na teplotu ústředního topení, tudíž se nastaví na jednotce hodnota a na tu bude přesně vytápěno. Dále má možnost připojení čerpadla teplé užitkové vody i s teplotním čidlem. Další dvě teplotní čidla jsou ochranná proti zpětnému prohoření. Proti zpětnému prohoření je systém navíc chráněn hermeticky uzavřeným zásobníkem, tudíž prohoření není možné.

Lze také připojit mechanický zalévací systém, ale ten se však moc nepoužívá.  Dále má řídící jednotka 4 pohotovostní režimy, jako normální režim, noční režim, že může být na noc od 22:00 do 06:00 snížená teplota o několik stupňů, dále má kalendářní nastavení a ekonomický režim. Lze také připojit na externí pokojový termostat a může být ovládáno přímo z pokoje.

 

Zapálení se provádí ručně, stačí si vyhrnout materiál do pece, polít tekutým podpalovačem a položit zapálenou sirku, poté zapnout řídící jednotku a ventilátor zapálení podpoří vzduchem a krásně se vše během 30 vteřin rozhoří. Abyste nemuseli pokaždé ručně zapalovat má řídící jednotka funkci tzn. Bdění a automaticky si udržuje malý žhavý uhlíček, kdy jen zlehka profoukává ventilátor a přidává se malé množství materiálu a kdykoliv je schopna se rozhořet na plný výkon.

 

Odběr elektrické energieje průměrně 60-80W.

 

Nejvíce přestavované kotle jsou značky VIADRUS, DAKON, staré EMKA Bohumín, OPOP, ROJEK, ATMOS, všechny druhy plechových kotlů a mnoho dalších.