Jdi na obsah Jdi na menu
 


Revize kotlů na tuhá paliva

24. 1. 2017

Provádíme povinné revize - kontroly kotlů podle zákona 201/2012 Sb. §17 odst. 1, písm. h), a to zejména od výrobců Agromechanika Lhenice a Kovarson.

Cena revize je 1.000 Kč vč. DPH a zahrnuje vystavení protokolu dle zákona 201/2012 Sb.

Revizi je možné provést pouze fyzicky v kotelně, kde se revidovaný kotel nachází.

Pro sjednání termínu revize Vašeho kotle volejte na 723 002 126.


Revize kotlů na tuhá paliva je podle zákona povinná od 31.12.2016. Od 1. ledna 2017 si totiž může úřad vašeho města nebo obce s rozšířenou působností vyžádat potvrzení o revizi. V případě nedodržení povinnosti čeká domácnosti postih až do výše 20 tisíc korun. Nejpozději za dva roky je nutné revizi kotle pravidelně zopakovat.


Kontroly se dle zákona o ochraně ovzduší vztahují na otopná zařízení s příkonem od 10 do 300 kW a teplovodním okruhem, tedy na většinu kotlů na uhlí, dřevo nebo jiná pevná paliva v rodinných domech určených k trvalému bydlení i k rekreaci. Revize platí i pro krbové vložky, pokud jsou napojené na radiátory a s tepelných příkonem od 10 kW výše. Zmíněný zákon o ochraně ovzduší (č. 201/2012) říká, že první revize vašeho kotle má proběhnout do 31.12.2016 a pak každé dva roky. Cílem povinných revizí domácích topenišť je plošné zajištění dobrého stavu, hospodárného provozu a bezpečnosti kotlů v každé domácnosti. Jedině kotel v dobrém stavu, správně provozovaný a spalující výrobcem určené palivo vypouští do ovzduší méně emisí a neměl by tak obtěžovat své okolí nadměrným kouřem. Naopak kotle, které nejsou provozovány v souladu s podmínkami výrobce, a tak i zákona o ochraně ovzduší, vypouštějí do ovzduší i tisícinásobně vyšší množství prachu a rakovinotvorného benzo(a)pyrenu.

Jde o obdobu pravidelných technických kontrol u aut. Rozdíl je v tom, že s kotlem nejdete na STK, ale technik přijde za Vámi domů. Dobrá technická kondice kotlů je základem vedoucím k minimalizaci dopadů vytápění na životní prostředí a jejich efektivnímu i bezpečnému provozu. Kotel má být dle zákona o ochraně ovzduší instalován, provozován a udržován v souladu s pokyny výrobce a tímto zákonem a spalovat palivo určené výrobcem kotle. To se mnohdy neděje a důsledkem jsou zakouřené obce v zimním období. 

Paragraf 23 zákona o ochraně ovzduší stanovuje přestupky. u nich platí, že při provozování kotle nesplňujícího emisní požadavky po 1.9.2022 hrozí jeho provozovateli pokuta až 50 tisíc korun. Pokud se provozovatel kotle neprokáže po 31.12.2016 dokladem o kontrole technického stavu a provozu, hrozí mu pokuta až 20 tisíc korun. Za spalování zakázaných paliv (odpadky atd.) pak hrozí pokuta až 50 tisíc korun.