Jdi na obsah Jdi na menu
 


Radiátory a podlahové topení

RADIÁTORY

Radiátorů je na čestkém trhu velké množství. Liší se nejen tvarem a barvou, ale v posledních letech často i materiálem, ze kterého jsou vyrobeny.

Vhodně zvolený radiátor je nedílnou součástí celého topného systému domu a podcenění jeho správného výběru může zapříčinit nesprávnou funkci celého systému vytápění domu.

V současnosti je na trhu mnoho firem zabývajících se výrobou a prodejem radiátorů a ostatních topných těles, takže máte při výběru radiátoru opravdu širokou škálu deskových radiátorů, radiátorů litinových i speciálních radiátorů jako jsou například radiátory koupelnové. I přes širokou nabídku si mnoho lidí často neuvědomí důsledky nesprávného výběru a podcení výběr topného tělesa, nebo jen zvolí špatné umístění čímž rovněž mohou zapříčinit nesprávnou funkci radiátoru.

V tomto článku vás seznámíme se základními kriterii výběru radiátoru dle materiálu, neboť právě materiál, ze kterého jsou topná tělesa vyrobená ovlivňuje jeho celkovou funkčnost.

Litinový radiátor, ocelový nebo hliníkový?

Volba materiálu radiátoru je jedním z hlavních faktorů, podle kterých by měl být radiátor vybíraný. Na trhu se nejčastěji setkáme s litinovými radiátory, radiátory z oceli a také z lehkými radiátory z hliníku. Správná volba materiálu by měla vycházet již z volby topného systému, kterým je stavba vybavená. Každý materiál, ze kterého je topné těleso vyrobené se chová jinak a své výhody i omezení mají všechny typy radiátorů ať již litinové, ocelové nebo radiátory hliníkové.

Litinové radiátory

Radiátory z litiny jsou topná tělesa, která vynikají především velmi dlouhou dobou sálání tepla, což je výhodné především u místností, které jsou vytápěny dlouhodobě. Litinové radiátory mají poměrně velký objem vody, což sice zapříčiní delší rozehřátí topného systému, zároveň však litinové radiátory v porovnání s radiátory ocelovými pomaleji chladnou a k jejich udržení stačí nastavení kotle na udržovací požadovanou teplotu, což je výhodné pro dlouhodobě vytápěné místnosti. Delší doba rozehřátí většího množství vody v topných článcích litinových radiátorů, kompenzuje naopak delší doba chladnutí, která je zapříčiněna pomalejším chladnutím většího objemu vody a také schopností litiny déle akumulovat teplo nežli je tomu u nízkoobsahových radiátorů plechových a hliníkových. V praxi to znamená, že při krátkých odstávkách vytápění litinový radiátor vychladne mnohem později a dodává do vytápěné místnosti teplo ještě několik hodin po odstavení kotle nebo jiného topného zařízení.

Hliníkové radiátory

Pro vytápění místností kde potřebujeme rychlý nástup topného účinku jsou vhodné hliníkové radiátory. Tyto radiátory vynikají dlouhou životností a jsou vhodné především do systémů s kondenzačním kotlem nebo tepelným čerpadlem. Rychlý nástup topného výkonu je ale vykoupený také rychlým vychladnutím, který je daný nejen malým objemem vody v topném tělesu, ale také vlastností hliníku rychle vychladnout. Hliníkové radiátory jsou s oblibou využívány například u rekreačních objektů, které nejsou vytápěny soustavně, a je u nich žádoucí rychlý nástup topného efektu. Hliníkové radiátory vynikají téměř bezúdržbovým provozem a relativně dlouhou životností.

Ocelové a plechové radiátory

Radiátory z oceli se vyrábí v několika provedeních, které ovlivňuje životnost a také cenu těchto radiátorů. Ocelové radiátory se vyrábí buďto v provedení s povrchovou úpravou pozinkováním nebo pochromováním, případně levnější úpravou práškovým lakováním. Ocelové radiátory vyrobené z nerez oceli mají delší životnost nežli obyčejné ocelové radiátory u nichž je životnost kalkulována v rozmezí deseti až patnácti let. Díky většímu objemu vody oproti radiátorům hliníkovým je i chladnutí těchto topných těles pomalejší a efekt sálání tepla delší. Ocelové radiátory se hodí do všech typů místností a jsou proto velmi univerzálními topnými tělesy vhodnými pro vytápění obytných i průmyslových objektů.

PODLAHOVÉ VYTÁPĚNÍ

 

Díky moderním technologiím a několika chytrým nápadům vývojářů přestalo být podlahové topení luxusem a stále častěji se instaluje do běžných rodinných domů. Jedním z hlavních přínosů tohoto způsobu vytápění je vedle úspor energií také příjemný pocit z rovnoměrně prohřáté místnosti.

Hlavní výhodou podlahového topení je možná úspora finančních prostředků, protože při ohřevu vody pro podlahové vytápění není nutné vynaložit tolik energie.

 

Teplota vody v teplovodním podlahovém topení bývá nejčastěji navrhována na cca 20-30°C oproti konvekčnímu vytápění, kdy je třeba cca 70-80°C. U podlahového topení tak vznikají menší tepelné ztráty zaviněné výrobou a přenosem energie.

Efektivita podlahového topení i s ohledem na kvalitu bydlení je vyšší a přenos tepla není založen na cirkulaci vzduchu jako je tomu u konvekčního vytápění. Podlahové topení je tedy vhodnější pro alergiky. Přenos tepla je také efektivnější a rozložení tepla v místnosti je pro člověka příjemnější.

Pokud se chystáte použít podlahové topení při výstavbě Vašeho rodinného domu, je třeba na to pamatovat již při plánování a projektování stavby a přizpůsobit tomu projekt vašeho rodinného domu. Podlahové topení potřebuje, aby tepelná izolace měla větší tepelný odpor a odpovídala tomu i skladba podlahy.

 

Cena podlahového topení se liší podle toho, zda se jedná o teplovodní podlahové topení anebo o elektrické podlahové topení a následně pak podle instalovaného výkonu na m2. To platí hlavně pro elektrické podlahové topení, kde není možnost volby teploty vody.

Pro dosažení skvělé tepelné pohody by se nemělo zbytečně u teplovodního topení šetřit náklady na materiálu na úkor instalovaného výkonu. Takový způsob realizace podlahového topení je neekonomický a některým jedincům může přivodit i menší zdravotní problémy. Ale i naopak, nelze uvažovat tak že teplovodní podlahové topení se nainstaluje co s nejmenšími rozestupy. Je pak nutné zbytečně ohřívat moc vody a podlahové topení tak ztrácí nálepku ekonomické.

 

 

 

 

Rubriky